Get Adobe Flash player

Video

Osídlenie obce

Prvotné osídlenie obce :

Osídlenie na území obce je dokladované už od doby bukovohorskej z prvej polovici 4. tisícročia pred n.l., poukazuje na to nález z hradného kopca, kde sa okrem  pekne zdobenej keramiky  /črepy/, našli aj lichobežníkové sekerky.
Z obdobia pecelskej kultúry 2. polovica 3. tisícročia pred n.l., sú tu výšinné strediská. Ľud tejto oblasti dostal sa do našej pravdepodobne z Potisia. Nepochybne buy clomid online je tu silný zásah kostolácky (balkánsky), ako aj vplyvy vučedolskej kultúry. Kanelovaná keramika je rozšírená v celej Karpatskej kotline.
Výskum roku 1962 na hradnom kopci v Hodejove dokázal, že bol osídlený dlhšiu dobu týmto ľudom, ktorý zanechal po sebe typickú keramiku zdobenú kanelami, ploché i špicaté črpáčiky s vysoko prečnievajúcimi uchami ponad ústie, prasleny ako aj kopytnavé a lichobežníkové sekerky.
Osídlenie kultúrnou skupinou višskou je doložené tiež črepovým materiálom.
Mladšia doba bronzová a kultúra pilínska, v ktorej bronzová industria znamená vrchol pravekého vývoja je dokladovaná v Hodejove nálezom pod koreňom stromu na hradnom kopci sa našiel črepový materiál s jedným okrúhlym hlineným prevŕtaným závažím. Poklad mimo iné obsahoval aj jantárové korálky zo skamenenej živice treťohorných stromov z Baltu ako aj množstvo zbraní ( dýky, kopije ), gombíky , náhrdelníky a iné veci.
Hradný kopec bol buy kamagra obývaný aj v  mladšej dobe laténskej, hlavne však v období kultúry stradonickej, čo je dokladované črepovými nálezmi.

 

Bronzový poklad

Už v treťom tisícročí pred n.l. si ľudia doby bronzovej vybudovali na kopci v strede dnešnej obce opevnenú osadu. Zaujímavé udalosti sa viažu najmä k počiatkom strednej doby bronzovej, k 15 storočiu pred našim letopočtom. Vtedy totiž do svahu kopca ktosi zakopal veľké množstvo bronzových predmetov. buy priligy online Hodejovský poklad sa nepodarilo objaviť naraz, dokonca nie je vylúčené ani to, že išlo o dva poklady, ktoré spolu vôbec nesúviseli. V roku 1961 strelmajster Delamária, potomok starých talianských kamenárov, navŕtal skalu, uložil trhavinu a odpálil. Ked sa prach a dym usadil uvideli medzi kamením ležať množstvo väčších aj menších bronzových predmetov. Nasledujúci rok sa situácia navlas zopakovala. V roku 1961 a 1962 sa nazbieralo spolu 361 kusov a každý z nich s jedinečnou historickou výpovedou.

Poklady z Hodejovského hradného kopca patria medzi najkrajšie a zároveň aj vedecky najcennejšie nielen na Slovensku. Predstavujú unikát v rámci celej vtedajšej pravekej Európy. Nedása určiť či išlo teda o dva poklady alebo o jeden nájdený na dvakrát ale v každom prípade ide o rukolapný propecia online dôkaz, že civilizáciu bronzových dôb na juhu Slovenska možno bez nadsázky porovnať s najvyspelejšími európskymi civilizáciami, ba dokonca ide o jedno z najvýznamnejších stredísk, z ktorého sa kultúra šírila dalej, do dalších končín vtedajšej Európy.
Objavené bronzové predmety sú vynikajúcim produktom svojho levitra online obdobia. V bronzovej dobe sa európska móda vytvárala v Mykénach, na Kréte a na Cypre. Bronzové závesky v Hodejovskom depote a v iných súvekých pokladoch súvisia s vtedajšími umeleckými a náboženskými predstavami. Zdôrazňujú mužský i ženský kult plodivej sily, napodňujú rastlinné, zoomorfné a antromorfné motívy východného Stredomoria a dalej ich podľa svojich predstáv rozvíjajú. Prekvapujúce podobnosti existujú medzi Hodejovskými bronzovými predmetmi a nástennými maľbami z Thery na stredomorskom ostrove Santorin, ktorý bol pravdepodobne pred sériou zemetrasení v 16 storočí pred našim letopočtom súčasťou bájnej Atlantídy.
Naše terajšie územie bolo teda zásluhou Hodejova súčasťou civilizovanej Európy. Mykénsky a minojský ľaliový motív sa v našom poklade objavuje v rôznych podobách.

Pondelok, 19. Február 2018
05:03:47
«  MAREC 2018  »
PonUtoStrStvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Počasie

Počasie Hodejov - Svieti.com

Toplist.sk

TOPlist